נהיגה במהירות מופרזת

אחת מהעבירות החמורות יותר לפי פקודת התעבורה היא נהיגה במהירות מופרזת אשר מסכנת באופן ישיר וקטלני חיי אדם.

זה ידוע שמשטרת ישראל יוצאת במבצעים תקופתיים לאכיפה מוגברת של עברות תעבורה מסוימות. כך היה עם מבצעים של אכיפת נהיגה בשכרות, שימוש בסלולארי במהלך הנהיגה ועבירות נוספות. עם זאת, נהיגה במהירות מופרזת היא עברה שנאכפת באופן קפדני כל הזמן.
למשטרה מגוון אמצעי אכיפה שונים החל ממכמונות מהירות, מצלמות וכאלה גם אמצעים יצירתיים יותר. בעוד שתפקידה של המשטרה היא להוכיח אשמה, חשוב לזכור שבתהליך עצמו יכולות להיות המון תקלות, בעיות ואי סדרים מצידה של המשטרה והמערכת. אם נתפסת בעבירה של נהיגה במהירות מופרזת, לייצוג שלך על ידי עורך דין יש משקל מהותי בקביעת העונש והתוצאה הסופית.

מה אומר החוק?


ההתייחסות לנהיגה במהירות מופרזת מופיעה בתקנה מס 54 בתקנות התעבורה ושם יש התייחסות לכביש עירוני, בינעירוני וכביש מהיר.

נסיעה מופרזת ב 30 קמ"ש מעל המותר בכביש עירוני ו ב 40 קמ"ש בכביש בינעירוני מהוות עבירה חמורה על החוק ויגררו אחריהם עונשים קשים.

הליך איסוף הראיות, קבילות המכשירים הבודקים והתנהלות השוטרים הם חלק בלתי נפרד מתהליך העיכוב והעמדה לדין. רק עורך דין מנוסה ומיומן יוכל לבחון לעומק את תקינות התהליך ולאתר אי קבילות במידה ויש.

שלומי לוי הוא עורך דין תעבורה מנוסה ומיומן במערכת המשפטית. אם עצרו אותך על נהיגה במהירות מופרזת, ואם אפילו רק קיבלת קנס, אין מה להסס וחשוב ליצור קשר עם עורך הדין כמה שיותר מהר.

קנסות


זה המקום להבהיר, כי במידה וקיבלת קנס, תשלום של הקנס הוא למעשה הודעה בעבירה. קנסות על מהירות מופרזת הם לא רק גובהים ויכולים להגיע לאלפי שקלים, אלה הם עולים בלא מעט נקודות, מה שעלול לגרור שלילה של רישיון נהיגה ודרישת עמידה במבחני רישוי מחודשים.

גם אם לא קיבלת זימון לבית משפט, אבל קיבלת קנס על מהירות מופרזת, חשוב לפנות לעורך דין לייעוץ.

שאלות נפוצות

קיבלתי דו"ח על מהירות מופרזת, האם אוכל לערער עליו?

מדידת מהירות מתבצעת באמצעים שונים ברשות המשטרה כמו אקדח לייזר או מצלמות מהירות נייחות. על מנת שניתן יהיה לקבוע כי מדידת המכשיר היתה מדויקת, על המכשיר להיות תקין וכי שהשוטר שמפעיל את המכשיר עבר הכשרה רלוונטית. במידה ואחד מתנאים אלו לא התקיים, ישנה אפשרות לערער על דו"ח מהירות מופרזת.

מהו הקנס על נהיגה מופרזת?

בדרכים עירוניות כאשר מהירות הנהיגה היא עד 15 ק"מ מעל המותר, נהג יקבל קנס של 250 ש"ח, נהיגה במהירות של 15-30 ק"מ מעל המותר, נהג יקבל דו"ח של 750 ש"ח. אם היתה חריגה של מעל 30 ק"מ יוגש כתב אישום נגד הנהג והוא יועמד לדין בבית דין לענייני תעבורה. בדרך בין עירונית הקנסות דומים למעט שחריגה של 40 ק"מ מעל המותר תגרור אחריה העמדה לדין.

לא מוטב לשלם את הדו"ח ולא להסתבך?

חשוב לזכור כי במקרים בהם הנהג חצה את גבול המהירות המותרת ביותר מ-15 קמ"ש המהמותר בחוק, יצטברו נקודות ברישיונו 8-10 נקודות. במקרים בהם מהירות הנהיגה עלתה על 30 קמ"ש מהמותר בדרך עירונית ו-40 קמ"ש בדרך בין עירונית יכול קצין משטרה לשלול מנהלית את רישיון הנהיגה ל-30 יום. לכן, חשוב מאד לפנות לעו"ד לענייני תעבורה לקבל ייעוץ משפטי ולא לשלם מיידית את הדו"ח.

במידה וזומנתי למשפט, מה יהיו נסיבות שייקלו על העונש שלי?

נסיבות מקלות יהיו בעת מקרה חירום שחייב נהיגה מופרזת או אם תנאי הדרך בה נהגתם בנהיגה מופרזת היו חמורים פחות, כמו כן במידה וזוהי העבירה הראשונה שלכם, בית המשפט ייתחשב בכך.

השאלתי את מכוניתי לחבר והוא קיבל דו"ח על מהירות מופרזת, מה לעשות?

במידה ולא בעל הרכב הוא זה שנהג במכונית בעת קבלת הדו"ח, זוהי טענה שיכולה ללא ספק לסייע בבית המשפט ולמנוע ממנו את העונשים הנהוגים בחוק. אם כי, במידה וזהו המקרה חובת ההוכחה היא עליכם. על כן, חשוב להתייעץ עם עו"ד מנוסה שיסייע לכם מול מערכת המשפט.