נהיגה בשכרות

אחת התופעות המסוכנות ביותר, ועם זאת הפופולרית יותר בשנים האחרונות היא נהיגה בשכרת.
מערכות האכיפה עוסקות במרץ באכיפת תופעה זו, ובשנים האחרונות אנחנו עדים לעליה משמעותית במבצעים השונים שאותם עורכת המשטרה. מאמצים אלה באים לידי ביטוי בעיקר בהצבת מחסומים בנקודות שונות, בהם יכולה המשטרה לעצור את הנהגים ולבדוק האם שתו אלכוהול.

דברים שחשוב לדעת על נהיגה בשכרות


נהיגה בשכרות היא אחת העברות החמורות ביותר בתקופה שלנו, והחוקים הולכים ומחמירים בנושא. העונש יכול להגיע לשלילת רשיון נהיגה לתקופה של עד שלוש שנים, החרמה של הרכב, לרוב יהיה זה לתקופה בת חודש, אך לעיתים יכולה להיות אף לפרק זמן ארוך יותר. במקרים חמורים, נהיגה בשכרות יכולה להוביל לתקופת מאסר!
בעוד שבפועל, בדיקת הינשוף היא אולי לא מדויקת כפי שהייתה רוצה המשטרה להציג, מבחינת החוק היא כן, ולכן יש להתייחס אליה ככזו. סירוב לביצוע בדיקת ינשוף תוביל לפסילה אוטומטית ותעמיד אתכם בעמדת נחותה יותר בבית המשפט, אל תסרבו לה.
המחסומים מוצבים לרוב בירידה לכביש מהיר ובקרבת מקומות הבילוי. יתכן גם שהמשטרה תעשה אחריכם מעקב. הרבה פעמים, במקום לעצור אנשים כשהם יוצאים ממקום הבילוי, המשטרה עושה מעקב אחר הרכב הנוסע ועוצרת אותו רק בשלב מאוחר יותר.
היום החוק החמיר בהתייחס למגבלת השתייה, ונכון להיום אסור לשתות אפילו כוסית אלכוהול אחת ולעלות על ההגה. אם שתיתם, השאירו את הרכב וקחו מונית.

היעזרו בשירותי עורך דין על מנת למזער את העונש

אם עצרו אתכם במחסום ונמצא שיש אלכוהול בדמכם, אתם תועמדו לדין. הגעה לבית משפט ללא עורך דין, פירושו שתקבלו את העונש המרבי לפי החוק. לעומת זאת, עורך דין יקל על העונש באופן משמעותי ואף יכול להביא את המשפט לכדי זיכוי. כמו כל משפט, גם משפט תעבורה מורכב מהמון ביורוקרטיה ופרטים טכניים. רק עורך דין מנוסה, מיומן ומקצועי מכיר את רזי החוק והתקינות התכנית הנדרשת בפרטים הקטנים, בכדי שלתיק תהיה קבילות. עורך דין מקצועי יעבור אתכם את כל התהליך וייצר סיכויים אמיתיים לזיכוי.    

שאלות נפוצות

מה הן הבדיקות שייבצע שוטר על מנת לקבוע אם נהגתי בשכרות?

זוהי סדרת בדיקת שייבצע שוטר על מנת לקבוע אם הנהג אכן שיכור. במסגרת הבדיקות הסובייקטיביות יבדוק השוטר אם הנהג יכול לעמוד עם ראש מוטה כלפי מטה, לגעת באף והליכה על קו ישר הלוך וחזור. במסגרת הבדיקות הסובייקטיביות יתרשם השוטר אם הנהג מריח מאלכוהול וכן התנהגותו והנראות הכללית של הנבדק.

מהם המכשירים בהם משתמשים על מנת לבדוק האם נהגתי בשכרות?

שוטר יכול להשתמש בשני סוגי מכשירים: הנשיפון והינשוף. בנשיפון ישתמשו לבדיקה ראשונית בלבד, הוא מאתר הימצאות אלכוהול בגוף (אך לא מזהה כמות ספציפית). כדאי להסכים לבדיקה זו גם אם לא שתיתם, מאחר שסירוב יעכב את המשך הנסיעה שלכם. אם שתיתם וסירבתם הדבר עלול לעורר חשד שאתם מסתירים דבר מה ותיאלצו לעבור בדיקת ינשוף. הינשוף הוא מכשיר אלקטרוני בו משתמשת המשטרה על מנת לבדוק את ריכוז האלכוהול באוויר נשוף (כיום נהוג 290 סמ"ק).

מהי האמינות של בדיקת ינשוף?

בדיקת הינשוף נחשבת לאמינה על ידי המשטרה. ישנו הליך ביצוע בדיקה שלפיו חייבת המתנה של רבע שעה, בה יוודא השוטר כי הנהג הנבדק לא יכניס דברים לפיו, או כי אינו אוכל או שותה. רק אחרי זה ניתן יהיה לבצע את בדיקת הינשוף.

מה הן הזכויות שלי במידה ונתפסתי בעודי נוהג תחת השפעת אלכוהול?

לנהג אשר נעצר לבדיקת ינשוף ישנה הזכות להתייעץ עם עו"ד ברגע שעוכב. במידה והתבקשתם לבצע בדיקת נשיפה, עליכם להסכים לביצוע הבדיקה מאחר וסירוב יעורר חשד ועלול לפגוע בסיכוייכם במשפט, אל תסרבו לבדיקה.

מהם סיכויי ההצלחה שלי במשפט אם הואשמתי בעבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול?

במידה ונתפסתם נוהגים תחת השפעת אלכוהול, אתם רשאים לייצג את עצמכם באמצעות עורך דין המתמחה בתחום. הדבר יסייע לכם מאד בהפחתת העונש, אחרת אתם עלולים לקבל את העונש המירבי המותר בחוק. בכוחו של העו"ד שייצג אתכם להקל על עונשכם ואפילו להביא אתכם לידי זיכוי.