שלילת רישיון נהיגה

שלילת רישיון נהיגה היא אקט חינוכי שיכול להתבצע על ידי הרשות השופטת, משרד התחבורה או על ידי המשטרה, באמצעות קצין משטרה.

שלילה או פסילת רישיון יכולה להיות לתקופה מוגבלת של מספר ימים, ובמקרים קיצוניים יכולה להיות גם לצמיתות, כאשר הגורמים המשפיעים על כך הם חומרת העבירה, העבר התעבורתי של הנהג והנסיבות באופן כללי.

פסילה מנהלתית ניתנת במקום לתקופה שעד 90 ימים, כאשר זו יכולה להינתן על ידי קצין משטרה בעקבות התנהגות מסוכנת על הכביש, או לחלופין על ידי משרד התחבורה בעקבות צבירת נקודות.

סיווגים


פסילת רישיון נהיגה יכולה להיות מסווגת. היום מדובר על תופעה נדירה למדי, והתדירות שלה הולכת ופוחתת, אבל עד היום עדיין קיימים מקרים שבהם הפסילה היא מסווגת, מה שמותיר לנהג לעשות שימוש בכלי הרכב שלו, או בכלי רכב אחר, במועדים ספציפיים.
על פי שיקול דעתו של השופט, יכול שפסילת הרישיון תהיה מוגבלת לזמנים מסוימים, וזאת בהינתן תנאים ספציפיים, עבר תעבורתי קל יחסית ונסיבות נוספות.
במקרים כאלה, יכול שבית המשפט יגביל את הפסילה, ובזמנים מוגדרים יותיר נהיגה. כמו למשל, מקרה שבו אדם שנפס רישיונו, אבל הוא המטפל היחידי של אדם מבני משפחתו. במקרה כזה יכול שבית המשפט יותיר לנהוג רק לאזור קבלת טיפול, למטרת קבלת טיפול ובחזרה.

חשיבותו של ייצוג על ידי עורך דין מומחה


במקרים של פסילת רישיון נהיגה, ייצוג על ידי עורך דין הוא קריטי, הן מבחינת חומרת הענישה והן מבחינת ההשלכות לכך. בפועל, אדם שמגיע לבית המשפט ללא ייצוג של עורך דין יקבל, לרוב, את העונש המרבי כפי שמופיע בחוק. ייצוג על ידי עורך דין לעומת זאת, לא רק שיפחית מן העונש, אלא עלול אף לבטל אותו לחלוטין.

בעת בחירה של עורך דין לייצוג במקרי תעבורה באופן כללי ובמקרים של שלילה או פסילת רישיון בפרט, חשוב לוודא שעורך הדין בקיא בחוק ומנוסה בפרקטיקה שתהווה את התשתית להצלחתו בתיק.

הגדרת המחוקק

החוק שמתייחס לפסילת רישיון נהיגה, מתייחס לכל רכב ממונע, מה שאומר שעל פי חוק נכללים באיסור גם אופניים חשמליים. בנוסף, במקרי פסילה מסוימים יכול להילקח גם היתר רכיבה על אופניים לא ממונעים. האכיפה בפועל מתייחסת רק לכלי רכב כגון מכוניות, אופנועים וכלי עבודה, אבל כדאי להכיר את החוק על בוריו, על מנת לחסוך מבוכה בזמן אמת.

שאלות נפוצות

במידה ונשלל רישיוני, מהו משך זמן השלילה האפשרי?

משך זמן שלילת או פסילת הרישיון משתנה. הוא יכול לנוע ממספר ימים עד מקרים חמורים של פסילה לצמיתות. משך הזמן ייקבע על פי חומרת העברה, אם היו לנהג עבירות נוספות וכן הנסיבות שהובילו לשלילת הרישיון.

האם ניתן לדחות שלילת רישיון נהיגה?

נהג אשר רישיונו נשלל בבית משפט, יכול להגיש דחיית ביצוע השלילה. רצוי כי למבקש יהיו נימוקים משכנעים וכנים כדי שניתן יהיה לבצע את השלילה מאוחר יותר תוך התחשבות בבקשתו.

מהי פסילת רישיון מסווגת?

במקרה של פסילה מסווגת, יכול הנהג להשתמש ברכבו במועדים וזמנים מסויימים, זאת על פי שיקול דעתו של השופט. בעיקר במקרים בהם הנהג מסייע לבן משפחה והוא היחיד היכול להסיעו. על כן יש להתייעץ בשירותיו של עו"ד ענייני תעבורה מוסמך ובעל ניסיון שיוכל לסייע לכם מול בית המשפט בקבלת פסילה מסווגת.

רישיון הנהיגה שלי נשלל ולא ידעתי, מה לעשות?

הגופים האחראים על שלילת רישיון הם בית המשפט, אגף הרישוי ומשטרת ישראל. חובה על כל אחד מהגופים הללו ליידע את ההנהג כי רישיונו נשלל. חשוב לדעת כי החוק קובע כי מספיקה שליחת ההודעה בדואר כדי לקבוע שרישיונו של אדם נשלל. ניתן לסתור את הטענה על שלילה באי ידיעה רק בנסיבות חריגות.

מה אומר החוק המתייחס לפסילת רישיון נהיגה?

על פי החוק, מקרי פסילת רישיון נהיגה מתייחסים לכל כלי הרכב הממונעים לרבות אופניים חשמליים. חשוב לדעת כי במקרי פסילה מסוימים אסור יהיה לנהג לרכב על אופניים לא ממונעים. האכיפה בפועל נוגעת למכוניות, אופנועים וכלי עבודה, אך חשוב לדעת את החוק ולחסוך אי נעימויות.