תאונת פגע וברח

תאונת פגע וברח מתייחסת לקטגוריה הרחבה של תאונות דרכים, ובעלת מאפיין ספציפי שבו הרכב שהיה מעורב בתאונה נמלט מהזירה מבלי להגיש עזרה ולהשאיר פרטים, כנדרש בחוק, ולמעלה מכך, כראוי בבחינת המוסר והאתיקה הפרטית של האדם.
הימלטות מזירת התאונה היא עבירה פלילית והענישה בהתאם. בנוסף, מאחר ובמקרה שבו הצד הפוגע נעלם מהזירה ואין חברת ביטוח לתבוע בגין פיצויים, גם תביעת הנזיקין לנפגעי התאונה מתנהלת באופן שונה.

מה עושה הנפגע בהעדר פרטי הפוגע?


תאונת דרכים גוררת אחריה פגיעות, תהליכי שיקום ומשמעויות רבות מבחינה פיזית, נפשית וכלכלית. חברות הביטוח תפקידן לספק שיפוי ופיצוי בגין הנזקים שנגרמו בעקבות התאונה, אלא שבהעדר פרטיו של הרכב הפוגע, משום שנהגו ברח מהזירה, אין את פרטי חברת הביטוח ואין את מי לתבוע.
חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים מחייב לפצות את הנפגע בתאונת דרכים, גם במקרה שבו אין חברת ביטוח בתמונה.
קרנית היא קרן פיצויים נפגעי תאונות דרכים אשר הוקמה בשנת 1989 והיא מספקת מקור פיננסי לפיצוים עבור אנשים שנפגעו ואין חברת ביטוח שתפצה אותם.
במקרה של תאונת דרכים בה ברח הפוגע מהזירה, יוכל הנפגע להגיש תביעת פיצויים בבית הדין גם בהעדר פרטיו של הפוגע.

תביעות תאונת פגע וברח


חשוב שתדעו שזה שאין לכם פרטי חברת ביטוח לתבוע אותה, לא אומר שאין לכם את מי לתבוע בכלל. קרנית שהוקמה בדיוק לשם מטרה זאת הינה קרן המשלמת פיצויים, אך קבלת הפיצויים היא תוצר של תהליך תביעה, לרוב מורכב למדי.
תביעות מסוג זה מורכבות משני חלקים, כשהראשון הוא הוכחת תאונת דרכים והראשון הוכחה שלא ניתן היה לקבל את פרטי הנהג השני. הוכחת הדברים מתבססת על תיעוד ועדויות. כל אישור, צילום ומסמך שיש לכם, הקפידו לתייק ולשמור.

במקרה של תאונה תמיד חשוב לנסות לחפש עדי ראייה שהיו במקום וראו את המתרחש. חשוב עוד יותר, לזכור לקחת מהם מספר טלפון.
חישוב גובה הפיצויים ותהליך קבלתם מקרנית זהה לזה שנעשה מול חברות הביטוח. זה למעשה נקודת המימוש של תהליך תביעה ארוך ומורכב שבסופו מתקבלים כספים שתפקידם לכסות את הוצאות הנזקים שנגרמו בעקבות התאונה.

עו"ד שלומי לוי בכתבת חדשות בנושא תאונת פגע וברח

 

התייעצות עם עורך דין תעבורה

עורך דין המומחה בעבירות תעבורה יהווה משקל מכריע ומשמעותי ביותר בעצם קבלת הפיצויים ובגובהם הסופי. הייעוץ המשפטי הוא הכרחי, וחשוב לקבל אותו כמה שיותר מהר בסמוך לתאונה, עד כמה שניתן.

שאלות נפוצות

מה העונש הצפוי לנהג שהורשע בפגע וברח?

על פי סעיף 64 לפקודת התעבורה העונש המקסימלי היא 7 שנות מאסר, במקרה שנהג ידע או שצריך היה לדעת כי עשוי היה להיפגע אדם. במקרה ואכן נפגע אדם בתאונה, העונש יהיה 9 שנות מאסר.

האם ייתכן וייתחשבו בנסיבות מקלות בתאונת פגע וברח?

נהג שיצליח להוכיח כי עזב את זירת התאונה בתום לב ולא ידע כי ביצע תאונה, ייתכן ויקלו על עונשו ויואשם רק בהפקרה. כמו כן, לאור יכולות נסיבות המקרה אפשר לקבוע כי לא נעשתה תאונת פגע וברח. על כן, יש לפנות בהקדם עו"ד מנוסה בענייני תעבורה שיכול לסייע לכם מול בית הדין ולהביא להקלה בעונשכם ואפילו לזיכוי.

מה עושים במקרה של תביעה של תאונת פגע ברח, מאחר ואין לי את מי לתבוע?

יש לציין כי גם אם אין גורם כמו חברת ביטוח מסוימת, לא אומר כי אין את מי לתבוע. קרן לתשלום פיצויים- קרנית היא קרן שמטרתה תשלום במקרים של תאונת פגע וברח. חשוב לדעת כי תהליך קבלת הפיצויים הוא לא פשוט. על כן יש לשמור את כל המסמכים והעדויות הרלוונטיים ולתקיים לקראת המשפט. חשוב מאד לפנות לייעוץ משפטי של עו"ד מנוסה ומקצועי לענייני תעבורה כצעד ראשון לקראת התביעה.

האם עונשו של נהג במקצועו, כמו נהג מונית למשל, יהיה חמור יותר במקרה של תאונת פגע וברח?

לא. עונשו של נהג מונית למשל זהה לזה של אופנוען. כל בעל רישיון נהיגה אמור לדעת לשלוט בכלי הרכב שבו הוא נוהג ולא לבצע תאונות. בעת עמידה למשפט בית הדין לענייני תעבורה יפסוק את העונש בהתאם לנסיבות התאונה וכן ייתחשבו בהרשעות קודמות.

כיצד מאתרת המשטרה נהג שביצע תאונת פגע וברח?

ראשית אוספים עדויות של עדי ראייה שהיו באזור בזמן התאונה ויכולים לתת פרטים על הרכב. אם יש שברים מהרכב במקום התאונה ניתן לדעת מהו סוג הרכב באמצעות בדיקות שונות. דרך נוספת היא איכון טלפונים ניידים שהיו באיזור התאונה בזמן שהתרחשה על מנת לנסות לאתר את הנהג שנמלט.