נהיגה בזמן פסילה

לנהיגה בזמן פסילה מתייחסים בחומרה יתרה, וזאת משום שיש כאן גם אמירה של בית המשפט. אדם שנוהג ברכבו לאחר שזה נפסל ממנו מזלזל באופן מובהק בחוק.
לצד הענישה בגין העבירה החמורה, בית המשפט בוחר את דרך הענישה גם למען מניעת חזרה וגם למען יראו ויראו.

נהיגה בזמן פסילה היא אחת מעבירות התעבורה החמורות יותר, ואחת הסיבות לכך היא ריבוי הולך וגואה של התופעה. יש לזה הסבר די פשוט. אדם שרגיל לנהוג כל חייו מתקשה להתרגל לרעיון שמעתה הוא צריך להגיע ממקום למקום בתחבורה חלופית, והוא לא יכול לנהוג עוד. הפיתוי, כמו גם המחשבה המוטעית שהסיכוי שייעצר על ידי המשטרה הוא אפסי מובילים הרבה נהגים להתיישב מאחורי ההגה, גם אם רישיון הנהיגה שלהם נשלל.

 הגדרת החוק ותוצאותיה של העבירה


סעיף 67 לפקודת התעבורה קובע כי אדם שנפסל רישיונו והוא נוהג בזמן הפסילה, או עובר על התניות והגבלים שמופיעים ברישיונו עובר עבירה חמורה על החוק.

העונש המרבי בגין נהיגה בזמן פסילה הוא שלוש שנות מאסר, או קנס כספי גבוה או שני העונשים יחד. פסילה נכנסת כמובן לרשימת העונשים.

חשיבותו של ייצוג על ידי עורך דין תעבורה


למרות שבענישה באופן כללי ובגין עבירה שכזו על אחת כמה וכמה יש אלמנט חינוכי, לטובתו של הנאשם עומדים כמה דברים שיסיעו להפחית מין העונש.
בית המשפט אינו ממהר לשלוח אנשים לכלא, מאחר וזה העונש כפי שהוא נקבע בחוק, למשפט עצמו, לאופן שבו יוצגו הטיעונים, ולרמת הייצוג שיקבל הנאשם.
עורך דין מיומן יכול לעשות את ההבדל ממאסר בפועל לפסילה בת חודשים בודדים בלבד, והחשוב הוא שעורך הדין צריך להיות מעורב בשלב כמה שיותר מוקדם. הוא יוכל להמיר את המאסר למאסר על תנאי, להפחית באופן משמעותי את זמן הפסילה, כך גם את גובה הקנסות.

שאלות נפוצות

אילו גורמים יכולים להטיל פסילת רישיון?

פסילת רישיון יכולה להתבצע בידיי שלושה גורמים: פסילה שיטיל בית המשפט על עבירות תנועה או עבירות אחרות, פסילה מנהלית שיטיל קצין משטרה בגין עבירות תנועה וכן פסילה שתטיל רשות הרישוי בעקבות צבירת נקודות בגין עבירות מרובות או פסילה לנהג מסוכן.

כיצד פועלת המשטרה כדי לאתר נהגים שנוהגים בעת פסילה?

ישנן שתי דרכים עיקריות באמצעותן מאתרת המשטרה נהגים הנוהגים בזמן שלילה: באמצעות בדיקות אקראיות של שוטרים העומדים בצד הדרך ובודקים רישיונות לנהגים הנקרים על דרכם. דרך נוספת היא באמצעות מידע מודיעיני, פעולות יזומות המתבצעות על בסיס מידע המתקבל על נהגים הנוהגים בעת פסילה.

נתפסתי נוהג בזמן שרישיוני נפסל, מה לעשות?

אמנם נהיגה ללא רישיון נהיגה היא עבירה חמורה, אך כל מקרה לגופו ועורך דין המתמחה בדיני תעבורה יכול לסייע לכם וממצב של מאסר בפועל להמיר את העונש לפסילה של מספר חודשים. על כן חשוב לפנות בהקדם לעו"ד מיומן להתייעצות וייצוג בפני בית המשפט.

לא היה ברשותי רשיון נהיגה ורשיוני נפסל, מה משמעות הדבר?

אדם שרישיונו נפסל אך לא היה ברשותו רישיון נהיגה, לאחר שיוציא רישיון נהיגה תיכנס לתוקף תקופת העונש ורישיונו ייפסל מהרגע בו ייקבל רישיון נהיגה. יש לציין כי הפסילה האוטומטית תחל רק לאחר שיופקד הרישיון החדש בבית משפט.

רישיוני נפסל, אך לא ידעתי על כך ונהגתי, מה עליי לעשות?

על פי החוק, מספיק משלוח הודעה בדבר פסילת הרישיון בדואר רשום כדי לקבוע כי נהג ידע שרישיונו נשלל או נפסל. כך שלא תינתן לו הגנה כי לא ידע שנהג בעת פסילה. ניתן לסתור זאת בבית משפט, במידה וההודעה לא הגיעה לנהג בנסיבות שלא בשליטתו. לכן חשוב מאד לפנות לעו"ד בענייני תעבורה שיעניק ייעוץ משפטי והגנה מול בית הדין לענייני תעבורה.