נהיגה תחת השפעת סמים

החוק במדינת ישראל אוסר על נהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול. בעוד החוק היבש אינו עושה הבחנה ואלכוהול נכלל תחת השימוש בחומרים אסורים כאשר מדובר על נהיגה, בית המשפט מחמיר בגישתו כלפי נהגים שנתפסו נוהגים תחת השפעת סמים.

הגדרת החוק


החוק מגדיר באופן מפורט מהן עבירות התנועה שגוררות אחריהן את העונשים השונים. העבירות מחולקות לקטגוריות של חומרה, כאשר נהיגה במצב שיכרות או תחת השפעת סמים או אלכוהול היא מהעבירות החמורות ביותר. העונשים כפי שהם קבועים בחוק כוללים החרמה של הרכב, שלילת רישיון הנהיגה, קנס כספי ולעיתים אפילו מאסר.

ההגדרה הרשמית בחוק היא לסמים וההתייחסות היא גם לאלכוהול, כאשר בית המשפט מביע גישה מחמירה יותר כלפי סמים.

בשנת 2005 היה תיקון בפקודת התעבורה שקובע כי בפקודה נכללים לא רק סמים אלא גם תוצרי פירוק של סמים. משמעות הדבר ברמה התאורטית של הדברים היא שנטל ההוכחה הועבר מהמדינה אל הנאשם, כשברמה המעשית, חומרים שנשארים בגוף כמה ימים לאחר השימוש, כמו הקנאביס שתוצרי הפירוק שלו נשארים במחזור הדם עד תקופה של שלושה שבועות, יגררו אישום במשך כל תקופה זו.

הופעה בבית משפט ללא ייצוג על ידי עורך דין מנוסה ומיומן תגרור אחריה את מיצוי מלוא חומרת הדין, ובקרים רבים מדי זו תהיה כבדה מנשוא.

השלכות נהיגה תחת השפעת חומרים אסורים


אדם שנתפס נוהג תחת השפעת סמים יועמד לדין, יוחרם רכבו ורישיונו והוא יעמוד בפני קנס ואפילו תקופת מאסר.

חשוב לזכור שכל אדם חף מפשע עד שלא יוכח אחרת, ובתוך מערכת המשפט הבירוקרטית והסבוכה, ייצוג על ידי עורך דין הוא חיוני והכרחי למען הוכחת חפותו ותום ליבו של הנאשם.

גם במקרים שבהם יש אשמה מלאה, ניתן להפחית את גזרת הדין, דבר שיוכל להתבצע רק בסיועו של עורך דין מיומן בתחום.

זה המקום להבהיר כי תיקון נוסף שבוצע בפקודה נעדר התייחסות לכמות סף, כלומר אדם שייתפס עם כל כמות שהיא של חומר אשר הוגדר כסם או תוצר פירוקו יחשב כעובר על החוק.

שאלות נפוצות

מה יקרה במצב בו נהג השתמש בסמים לא בסמוך לזמן הנהיגה אך התגלו תוצרי פירוק בגופו?

ניתן לגלות נוכחות של סמים בבדיקת דם פשוטה. אך מאחר ובבדיקת סמים יכולים להתגלות גם תוצרי הפירוק, ייתכן ויעברו מספר שבועות בין הרגע שהיה שימוש בסם עד רגע הנהיגה. על כן לא ניתן להוכיח מתי נלקחו ועל הנהג להוכיח את חפותו. במצב כזה יש לפנות במהרה לעו"ד לענייני תעבורה שיוכל לספק ייעוץ והגנה משפטית מול בית הדין.

מהו העונש הצפוי למי שנתפס בעודו נוהג תחת השפעת חומרים מסוכנים (סמים)?

נהיגה תחת השפעת סמים היא עבירה חמורה, אשר בגינה הנענש צפוי לפסילת רישיון נהיגה לשנתיים לפחות. בפועל ניתן לקבל פסילת רישיון ארוכה יותר וגם ענישה חמורה יותר כמו מאסר על תנאי, קנס, פסילה על תנאי ואפילו מאסר בפועל.

מה כוללת בדיקה לנהיגה תחת השפעת סמים?

הבדיקות שייתבצעו הן בדיקות שתן או בדיקות דם. ניתן לערוך בדיקת שתן לנהג החשוד כי נהג תחת השפעת סמים רק אם עלה חשד סביר הוא נתון תחת השפעת סמים מסוכנים. במידה והועלה חשד סביר ע"י השוטר, תתבצע הבדיקה. בדיקת דם תתקיים במקרים בהם קיימת מניעה לביצוע בדיקת שתן או כאשר הנהג יהיה מחוסר הכרה או אם יבקש לערוך בדיקת דם בעצמו.

מה עליי לעשות במידה והתגלו בגופי סמים או עקבות לחומרי פירוק סמים?

יש לזכור כי בשונה מנהיגה תחת השפעת אלכוהול, נהיגה תחת השפעת סמים חמורה יותר מאחר וזוהי גם עבירה על החוק לפי פקודת הסמים המסוכנים. תטיבו לעשות אם תמהרו למצוא ייצוג של עורך דין המוסמך לדיני תעבורה שיעניק לכם ייעוץ וייצוג משפטי.

האם חובה עליי לקיים בדיקה לגילוי סמים?

כפי שנאמר, הבדיקה יכולה להתקיים רק כאשר יהיה חשד סביר כי הנהג מצוי תחת השפעתם של חומרים מסוכנים. במידה ונהג התכחש כי נטל סמים לפני שהתיישב מאחוריי ההגה ולא התגלו ממצאים בעת חיפוש ברכבו המעלים חשדות לשימוש בסמים, ועל פי בדיקת מאפיינים עולה כי הוא פיכח שוטר לא יוכל לדרוש לבצע בדיקת שתן או דם.