נקודות על עבירות תנועה

האם ידעת שכמעט כל קנס שמתקבל גורר אחריו גם ניקוד?
וגם אם הקנס הוא בגובה סביר מבחינתך, יכול בהחלט להיות שכמות הנקודות כלל לא, בטח אם כבר צברת מידה לא מבוטלת שלהן.

תוקפו של רישיון הנהיגה מותנה לא רק בתשלומי האגרה, אלא גם בכמות הנקודות שצברנו, וכך קבע משרד הרישוי שבמקרה בו צבר נהג 36 נקודות ולא נקט באמצעים הדרושים, הכוללים קורסי נהיגה ובחינת התיאוריה, רישיון הנהיגה שלו יפסל.

לפני פסילת רישיון הנהיגה יידרש הנהג לעמוד בקורס נהיגה נכונה, כאשר ההחלטה בדבר סוג הבחינה תתקבל על ידי משרד הרישוי, בין אם יהיה זה רק קורס בסיסי, או גם קורס בסיסי ומתקדם ולעיתים אף בחינת תיאוריה.

צבירת נקודות

משרד הרישוי מפרסם מפרט של כל סוגי העבירות השונות וכמות הנקודות שכל עבירה גוררת. מטבע הדברים, לא כל עבירה גוררת נקודות, כך למשל, אם סירבת לתת את המסמכים שלכם לשוטר תנועה תהיינה לכך השלכות, אך צבירת נקודות לא תהיה אחת מהן. ביצוע בחינות הרישוי תאפס את צבירת הנקודות ותאפשר את ביטחון רישיון הנהיגה.

חשוב לדעת

כל קנס שמשולם הוא בגדר הודאה באשמה, ובמקרה כזה ברגע ששולם הקנס, צבירת הנקודות בגין העבירה נעשית באופן אוטומטי. בקשה לביטול הקנס או בקשה להישפט הרבה פעמים מוצדקת לא בשם גובה עלות הקנס כמו בשם הנקודות שגוררת העבירה. סיוע של עורך דין ועירובו בתהליך יכול להציל את רישיון הנהיגה שלך.    

שאלות נפוצות

במידה וביצעתי עבירת תנועה, כיצד מקבלים נקודות עבירה?

נקודות עבירה יירשמו לחובתכם במידה והורשעתם בבית משפט, אם שילמתם את הקנס על העבירה או אם עברו 90 יום מרגע ביצוע העבירה (חשוב לדעת: התאריך בו התבצעה העבירה הוא היום הקובע לצבירות הנקודות).

מהי שיטת הנקודות על עבירות תנועה?

בבסיס שיטת הנקודות על עבירות תנועה, מעקב אחרי נהגים שהורשעו בעבירות תנועה. ישנה הבחנה בין עבירות תנועה פעוטות לכאלו חמורות- ישנן חמש דרגות חומרה (מ2 נקודות לעבירה קלה ועד 10 לחמורה).

מה יקרה לי אם לא אשלם את הקנס על העבירה שביצעתי?

במידה ועברו 90 יום מרגע ביצוע העבירה ולא שילמתם את הדו"ח או כפרתם באשמה, הנקודות יחולו על רישיונכם כאילו הורשעתם אפילו אם לא שולם הדו"ח. במידה ושילמתם את הדו"ח וביקשתם להישפט, החיוב בנקודות יהיה בהתאם לתוצאות המשפט. למידע נוסף רצוי להתייעץ עם עו"ד בעל ניסיון בתחום.

האם יש עבירות שאין עליהן נקודות בכלל?

כן. לא כל עבירות התנועה יגרמו לצבירות נקודות ברישיון הנהיגה שלכם, כל עבירות החנייה, הן חסרות נקודות. כמו כן, עבירות מהירות פעוטות הן חסרות נקודות ולא יצברו נקודות ברישיונכם.

האם ניתן למחוק נקודות עבירות תנועה באמצעות השתתפות בקורס נהיגה מונעת מרצון?

לא קיימת האפשרות למחוק נקודות עבירות תנועה על ידי השתתפות בקורס נהיגה מונעת. מחיקת הנקודות תתבצע רק בתום תקופת צבירתן. תקופת צבירת הנקודות, היא התקופה שבה מחברים את כל הנקודות שצברתם, במידה והצטברו 12 נקודות חובה, תיאלצו לעבור הדרכה לנהיגה נכונה.